Tehlike ortadan kaldırılıyor | Şampiyon İrlanda Yolcusu | TSO, TOBB EĞİTİMİNE KATILDI | KAMPANYAYA KATILIM ÇAĞRISI… | BAHAR ALERJİSİ KAPIYI ÇALIYOR | TURPÇU VE DERTLİ EREĞLİ’YE GELDİ | GAZETECİLER DERNEĞİNDEN JANDARMA KOMUTANINA ZİYARET.. | AK PARTİ GÖREV DAĞILIMINI YAPTI | MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ'TAN İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI | Karabük Belediyesi Yeni Parklar ile Yeşil Alanları Çoğaltıyor |

Bugün 22.01.2018

CHP Kdz. Ereğli İlçe Yönetimininin çalışmalarını sizce nasıl?

Seçenekler
Halil Posbıyık
Dr. Hüseyin Uysal
Dr. Recep Erdoğan
Mevlüt Özdemir

Sonuçları Göster

Tekil (Bugün) 650
Toplam 7671882
En Fazla 101842
Ortalama 2186
.: Yazarlar :.

 
KENT VE IRMAK
11/08/2011 - 12:12

Güngör Yavuzaslan

Mavi deniz, yeşil doğa ve altın ırmak. İşte Bartın ilimizin doğal güzellikleri.Karadenizin en güzel kıyılarına sahibiz.Kuruçaşile, Çakraz, Amasra, İnkum, Mugada, Güzelcehisar eşsiz güzellikleri ile cennet köşlerimiz.Sahillerimizin yanında bir orman denizi başlıyor.Küre dağları milli parkınıda içine alan yemyeşil ormanlarımız ve yaylalarımız.Ve ilimizin üç yününü sararak akıp gelen ırmağımız.Tarih boyunca bölgemizin yaşam kaynağı olan altın ırmak.Yağış zamanı ilkimizin yüksek yerlerindeki kızıl topraktan aldığı rengi sinesinde yoğuran kimi yeşil, kimi bulanık akan Bartın Irmağı.

IRMAK SAHİPSİZ

Bartın ırmağı sadece kent merkezi sınırları içinde ya da Boğaz mevkiimizden ibaret değil.Şehir merkezinde Gazhane Burnu’nda birleşen Kocaçay ve Kocanazçayının oluşturduğu ırmak, 15 Km. akarak Boğaz mevkisinde Karadeniz’e ulaşmaktadır. Kocanazçayı; güneyden doğup Kozcağız’ dan kuzeye doğru akarken, Kocaçay; Kastamonu’dan gelip Ulus’tan geçen Göksu ve Eldeş Çayları (Ulus Çayı) ile bunlara katılan derelerden oluşur. Arıt ve Mevren Derelerinden oluşan Kozlu Çayı ile birleşen Kışla Deresi, Akpınar ve Karaçay Dereleri Kocaçay’ı besleyen akarsulardır. Diğer önemli akarsuları; Kurucaşile topraklarında doğan ve Karadeniz’e ulaşan Kapısuyu ve Tekkeönü Dereleri ile Ulus-Uluyayla’yı sulayan Ovaçayı ve İnönü dereleridir. Akış hızı saatte 720 m. olup, denize her yıl 1.000.000.000 m3 su akıtmakta olan ırmağımız ne yazık ki sahipsiz.

IRMAK ÇÖPLÜK VE KANALİZASYON İÇİNDE

Bartın Irmağı yılların ihmali ile akıp geçtiği tüm bölgelerin çöplüğü ve kanalizasyon merkezi olarak kullanılıyor. Pırıl pırıl kaynaklardan beslenen genç çay akıp geçtiği köy, belde, kentlerin tüm çöpünü, kanalizasyonunu toplayarak Boğaz bölgesine yorgun ulaşıyor. Asırlarca bölgenin yaşam kaynağı olan Irmak adeta can çekişiyor. Irmakta balıkçılık, su sporlarının yapılmaması ve yaz aylarında insanların ırmakta yüzememeleri bunun en güzel örneği.

TÜRKİYE’NİN VENEDİK’İ OLURDU AMA?

Yıllardır Irmak için birçok çalışma yapıldı. Projeler üretildi. Siyasi malzeme olan Irmak gerçek kimliğine kavuşturulamadı. Bir yalnızlık içinde akıp giden Irmak artık yorgun. Türkiye’nin turizm kapasitesi en yüksek olan bu sı kaynağı gözümüzün önünde can çekişiyor. Doğanın kendi yasası gereği yoğun yağışlarda öfkeli yüzünü bize gösterip sonra intihar uykusuna geri dönen Irmak aslında yapayalnız bir ihanetin içinde. Asırlardır hayat verdiği Bartın ırmağına sahip çıkmıyor.

ÇÖZÜM BARTINLIDA

Burnumuzun dibinde akıp giden ırmak çoğu zaman kendini saklar bizden.Bir tekne gezisine çıkıldığında tüm güzelliğiyle karşımızda duran bu yorgun delikanlı artık tekrar antik çağlardaki muhteşemliğini arıyor.Çözüm Bartın’ın kendisinde.Şehir isminin kaynağı olan bu deli yürekli suya sahip çıkmalı.İlk önce temizleyerek başlayalım ne dersiniz?


918

 

Yorum Ekle

Yazdır
 

YORUMLAR

ZEHRANET

YAZARIN DİĞER YAZILARI

©

03/11/2011 - 14:49 Kılıçdaroğlu Van’da vekiller Bartın’da

©

19/08/2011 - 18:35 Bartın’da Sivil Toplum İnisiyatifi

©

11/08/2011 - 12:24 BENİM KURUÇAŞİLEM

©

11/08/2011 - 12:21 2011 Ramazanında Dünya hali

©

11/08/2011 - 12:12 KENT VE IRMAK
 

 
eXTReMe Tracker

©2007 Bütün Hakları Saklıdır...
Tasarim : Canliyayin.Org