Lee SANGKYU Vali Ali ÇINAR’ı ziyaret etti
Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin “Kore Savaşı Gazileri” onuruna düzenleyeceği öğle yemeği ve Kore Cumhuriyeti Madalya Tevcih Törenine katılmak için Bartın’a gelen Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee SANGKYU ve Türk Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı M.Şükrü TANDOĞANile beraberindeki heyet program öncesi, Sayın Valimiz Ali ÇINAR’ı makamında ziyaret etti.
12/03/2014

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee SANGKYU tarafından Valilik Şeref Defterinin imzalanmasının ardından Vali Ali ÇINAR’ın makamında gerçekleşen görüşmede; Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee SANGKYU Bartın‘ın çok güzel bir yer olduğunu belirterek; “Kore Savaşıyla başlayan kardeşlik hukukumuzun daha da ilerlemesini temenni ediyorum. Ülkemdeki demokrasinin gelişmesi adına kanlarını dökerek katkıda bulunan Türk Gazilerimize şükranlarımı arz ediyorum.”dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ali ÇINAR, “Ecdadımız tarihin her döneminde adaletin ve doğruluğun timsali olmuştur. Devletimiz de bu anlayışla bundan 64 yıl önce yaşanan Kore Savaşında da mazlumun yanında yer alarak kadirşinaslığını göstermiştir.” dedi.

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee SANGKYU ziyeretin anısına Vali Ali ÇINAR’a hediyesini takdim ederken, Vali Ali ÇINAR tarafından Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee SANGKYU‘ya Bartın Tarihi Şadırvan tablosunu hediye etti.

Daha sonra madalya tevcih töreni ve öğle yemeği için Amasra Sahil Güvenlik Komutanlığı’na geçildi. Garnizon Komutanı Mehmet ERDEMİR, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan KAPLAN, Amasra ve Kurucaşile Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alaaddin KARSAVURAN, Emniyet Müdürü Mehmet ALTINOK, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayrettin GENCEL, Gazilerimiz ve Basın Mensuplarının hazır bulunduğu programda, verilen öğle yemeğine mütakip Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Lee SANGKYU tarafından Kore Cumhuriyeti Şeref Madalyası Kore Gazimiz Hilmi YÜKSEL’e tevcih edilmiştir. Program sonrasında Sayın Büyükelçi İlimizden ayrılmıştır.