ORHAN BABA EREĞLİ’YE GELİYOR
Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’nde onlarca değerli ismi ağırlayacak olan Karadeniz Ereğli’de, en çok heyecan yaratan isimlerden biri de Orhan Gencebay.
30/06/2012

Yarım asrı geçen sanat yaşamında, önemli bir ekolün yaratıcısı olan, Türk müziğine sayısız beste ve şarkı sözü kazandıran Orhan Gencebay, sanat yaşamı boyunca aldığı ödüllerin en önemlilerine bir yenisi de Karadeniz Ereğli’de ekleyecek.


ORHAN BABA EREĞLİ’YE GELİYOR


6 yaşında başladığı sanat hayatında bestelerinin yanı sıra doyumsuz yorumculuğu, söz yazarlığı, müzik direktörlüğü, yapımcılık ve sinema oyuncusu olarak da isim yapan Gencebay, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği başta olmak üzere birçok müzik türü üzerinde de önemli inceleme ve araştırmalarda bulundu. Bu müziklerden orijinal bir armoni yaratan usta sanatçı, Arabesk Müziğin mimarı oldu. Yıllar içinde onun ekolünü izleyen yüzlerce sanatçı çıkmasına rağmen hiçbir zaman değerini yitirmeyen Orhan Gencebay, gişe rekorları kıran otuzun üzerinde filmde de rol aldı. Albümleri yasal tirajı 70 milyon adedi aşan Orhan Gencebay, dokuz üniversite tarafından da fahri doktora unvanına layık görüldü. Yaşamı boyunca bir halk adamı kimliği ortaya koyan, sevgi ve saygıya her zaman değer veren sanatçılardan biri olan Gencebay, bu duruşuyla da ülke insanının “baba” lakabını verdiği isimlerden biri oldu.


SEVGİ BARIŞ DOSTLUK ÖDÜLÜ


Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilçeye gelecek olan değerli sanatçı, festivalin son günü olan 8 Temmuz’da önce saat 18.00’de Amfi Tiyatro’da düzenlenecek söyleşi programına katılacak. Gencebay’a aynı gün saat 22.00’de, Ana Sahne’de Sevgi Barış Dostluk Ödülü takdim edilecek.