MÜJDAT GEZEN TİYATROSEVERLERLE BULUŞUYOR
Bu yıl 19.’su gerçekleştirilecek olan Karadeniz Ereğli Uluslar arası Sevgi Barış Dostluk Festivali için geri sayım başlarken, sanatın hemen her alanından değerli ustaların geleceği kentte, tiyatro severleri de ayrı bir heyecan sardı.
30/06/2012

Hemen her yıl onlarca sanatçıyı misafir eden Karadeniz Ereğli, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük festivalinde bu yıl da ülkenin seçkin isimlerini ağırlayacak. Bu yıl Zuhal yılmaz gibi değerli bir hayırseverin yanı sıra, Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil gibi kalem ustaları ve Orhan Gencebay gibi çok büyük bir sanatçıyı Sevgi Barış Dostluk Ödülü ile ödüllendirecek olan Karadeniz Ereğli, bir başka ödülü takdim edeceği Müjdat Gezen’i de heyecanla beklemeye başladı.


TİYATRO 7 TEMMUZ’DA


Festival kapsamında 7 Temmuz Cumartesi günü saat 14.00 Atatürk Kültür Merkezi’nde Aptal adlı oyunu sahneleyecek olan Müjdat Gezen Tiyatrosu, Karadeniz Ereğlili tiyatro severlere keyifli bir gün yaşatacak. Değerli oyuncuya aynı gün, Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil ile birlikte Sevgi Barış Dostluk Ödülü takdim edilecek.


MÜJDAT GEZEN KİMDİR?


29 Ekim 1943 yılında İstanbul Fatih’te doğAN Müjdat Gezen, sahneye ilk kez 1953 yılında bir ilkokul piyesinde çıktı. Aynı yıl Doğan Kardeş Çocuk Dergisi’nde şiirleri yayımlandı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü’nde mikrofonla tanıştı. Vefa Lisesi’nde okuyan Gezen 1956-57 yıllarında çeşitli amatör tiyatro topluluklarında rol aldı. 1960 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda profesyonel oldu. 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi, 1962 yılında ilk filmini çevirdi. 1963 yılında ilk özel tiyatro çalışmalarını yaptı. Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatroları’na girdi. 1963-64 yıllarında sanat dergilerinde şiirleri çıktı. 1964-66 askerlik yılları ve oyun yazma denemelerinin ardından 1966 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girdi. 1967 yılında arkadaşlarıyla birlikte Halk Oyuncuları’nı kurdu. 1968 yılında ilk kez kendi özel tiyatrosunu açtı ve aynı sezon İstanbul Tiyatrosu’nda çalıştı. 1970 yılında sahne, film, TV çalışmalarında bulundu. Aynı yıl kızı Elif dünyaya geldi. ilk kitabı 1975 yılında yayınlandı. Yayınlanmış 38 kitabı var ve bunlardan 9’u okullarda yardımcı ders kitabı olarak okutuluyor. Gezen, 1982 yılında da bir yayınevi kurdu. Yine aynı yıl İstanbul Belediyesi Konservatuarı ve sonradan İ.Ü. Devlet Konservatuarı’nda Türk Tiyatrosu Öğretmenliği yaptı. Aynı yıl, yazar arkadaşı Kandemir Konduk’la birlikte “Güldürü Üretim Merkezi”ni kurdu ve büyük gazetelerde mizah sayfası yönetti. 1991 yılında MSM’yi, 1992 yılında da “MSM Ormanı”nı kurdu. 1995 yılında Hamlet Efendi adlı oyunu ödül aldı ve Devlet Tiyatroları’nda oynandı. 1996-98 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi’nde yazan Gezen, 1997 yılında da Devlet Tiyatroları’nda oyun yönetti. Aynı yıl Babam adlı oyunu ödül aldı. 1998 yılında adını taşıyan tiyatrosunu kuran büyük usta 2001 yılında MSM Huzurevi’ni kurdu. Yüz civarında filmde, elli civarında oyunda, binden fazla radyo ve TV skecinde rol aldı, bunların bir bölümünü yazdı ve yönetti. 25’den fazla oyun, 8 sinema filmi ve 5 TV dizisi yönetmenliği yaptı.