VATANDAŞIN SUÇU NE?
26/09/2012 - 09:27

Sessizliğin Derinliğinden

Eğitim- öğretim döneminin başlamasıyla birlikte masrafları artan vatandaşlar, bir de maliyenin bütçe açığını kapatmak için hazırladığı zam paketini duyunca tabiri caizse yıkıldı.

Maliye Bakanlığı’nın 10 milyar lira civarında gelir getirmesi amacıyla hazırladığı paketle, her şeye zam geliyor.

Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nün üzerinde çalıştığı tedbirlerin uygulamaya geçmesi halinde otomotivdeki ÖTV ve MTV'nin yanı sıra sigara ve tapu harcı gibi kalemlere zam gelmesi gündeme gelecek. Lüks araçların yanı sıra yüzde 37 olan düşük motorlu araçların ÖTV'sinin de yükseltilmesi öneriler arasında. Akaryakıt fiyatlarına ise yüksek vergiler sebebiyle müdahale gündemde bulunmuyor. Bürokratlar indirimli KDV oranları uygulamasından vazgeçilmesinin yanı sıra gayrimenkul yatırım ortaklıklarındaki Kurumlar Vergisi istisnasının kaldırılması konusunu da gündeme getirdi. Sadece gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin istisnanın kaldırılmasından ilave 500 milyon liralık gelir getireceği hesaplanıyor.

Emekliler için intibak yasası çıkartılıyor. Bir nebze de olsa rahatlayacağını düşünen emekliler şok bir haberle karşılaşıyor. Yasa kapsamında yapılan incelemeler sonucunda memurların bazı emekli maaşlarını eksik, bazılarını ise fazla hesapladığı ortaya çıkıyor. Eksik olanların telafi edilmesi, fazla olanların ise kesilmesi kararlaştırılıyor.

Denetim sisteminin gevşekliği vatandaştan çıkartılıyor. Senelerdir fark edilmeyen hatanın faturası vatandaşa kesiliyor. Durum karşısında akla bir tek soru geliyor. “ŞİMİDYE KADAR NERESEYDİNİZ?”

Anlam veremediğimiz bir şekilde, Ülkemizde yaşanan sıkıntının türü yada şiddeti ne olursa olsun cezası hep vatandaştan kesiliyor. Soruyorum tüm yetkililere “VATANDAŞIN SUÇU NE?”