Tehlike ortadan kaldırılıyor | Şampiyon İrlanda Yolcusu | TSO, TOBB EĞİTİMİNE KATILDI | KAMPANYAYA KATILIM ÇAĞRISI… | BAHAR ALERJİSİ KAPIYI ÇALIYOR | TURPÇU VE DERTLİ EREĞLİ’YE GELDİ | GAZETECİLER DERNEĞİNDEN JANDARMA KOMUTANINA ZİYARET.. | AK PARTİ GÖREV DAĞILIMINI YAPTI | MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ'TAN İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI | Karabük Belediyesi Yeni Parklar ile Yeşil Alanları Çoğaltıyor |

Bugün 22.01.2018

CHP Kdz. Ereğli İlçe Yönetimininin çalışmalarını sizce nasıl?

Seçenekler
Halil Posbıyık
Dr. Hüseyin Uysal
Dr. Recep Erdoğan
Mevlüt Özdemir

Sonuçları Göster

Tekil (Bugün) 863
Toplam 7672095
En Fazla 101842
Ortalama 2186
 
MADENCİ VAN’DA BARTINLILARI DA KURTARDI
 
 
Van depremi sonrası arama-kurtarma çalışmaları için Erçiş’e giden TTK ekibinin ilk çıkardığı isimlerden biride Bartınlı polis memuru Bartınlı Serkan Uzun ve hanımı Havva Uzun oldu.

03/11/2011

Deprem enkazında kalan Uzun ailesi kendilerini kurtarmaya gelenlerin madenciler olduğunu göçük altında öğrendiler. Uzun ailesi kendilerini kurtarmaya gelenlerin madenciler olduğunu öğrenince kurtulacaklarına inandıklarını söylediler. Madenciler Van depremi sonrası yaptıkları çalışmalar ile Erçiş halkının gönlüne taht kurdular.

 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Gölcük'te onlarca kişiyi enkaz altından sağ çıkartarak tüm Türkiye'nin takdirini kazanan Zonguldaklı madenciler, Erciş ilçesinde de aynı başarıya imza attılar.  
       Depremin hemen ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)'na bağlı Kozlu, Armutçuk, Üzülmez ve Karadon müesseselerinden 91 işçi, Erciş'e gelerek arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Maden kazalarındaki acı deneyimleriyle göçük açma ve dar kesitte çalışma üstünlüğü gibi becerilere sahip olan madenciler, depremden 35 saat sonra hamile kadın ve iki çocuğunu enkazın altından çıkardı. Üç ayrı enkazda, gece gündüz canla başla çalışan madenciler, 7 kişiyi canlı çıkarmayı başardı. Birçok kişinin de cesedine ulaştı.

VAN’IN BEYAZ MELEKLERİ HİÇ UYUMADI

Umut olmanın çok güzel bir şey olduğunu anlatan Orhan  Gebeş, şunları kaydetti: "Bizim Erciş'teki adımız 'Beyaz Melekler'di. Zonguldak ekibi dendiğinde adamın gözündeki saygıyı hissedebiliyordun. Bundan daha büyük bir şey yok. 'Yürekleri kıyafetlerine sığmayan insanlar' olarak adlandırıldık burada. Umut olmanın devamlılığını biz özveri göstererek yerine getireceğiz."Madenciler deprem göçük altından Bartınlı Uzun ailesini de çıkardı.Maden Nezaretçisi Raci Durmuş Van’da yaşadıklarını özel olarak Bartın basınına anlattı.’’Raci Durmuş maden nezaretçisi Van’daki depremden gitmiş olduğumuz Erciş bölgesi Kedaş binası N3 katından ses geldi ve gelen ses üzerine çalışmalara başladık ve üç buçuk saatlik çalışma sonrasında enkaz altından polis memuru Bartınlı Serkan Uzun ve hanımı Havva Uzun’u sağ olarak çıkarttık ve sonra yaklaşık bir gün sonrasın da Havva Uzun’un babasını cenazesini çıkardık. Yaptığımız çalışmalarda sağ olarak bir aileyi kurtardık bir aylık evlilermiş ve çıkartırken konuşuyorduk ve bizde Zonguldak’tan geldiğimiz duyunca çok umutlandılar. Biliyorlar bizim oları orda bırakmayacaklarımızı biliyorlardı sonra bir delik açtık bayan parmaklarını çıkarttı sonra hızlı bir çalışmayla sağ salim çıkarttık. Orda ilk aklımızda zarar vermeden çıkarmaktı ve ilk delik atçımızda Serkan bize soru sordu ‘’abi ne oldu depremi oldu ‘’diye soru sordu.’’Evet deprem oldu’’ dedik .’’abi durum nedir ‘’dedi ‘’sen bunları düşünme çıkınca konuşuruz’’ dedik’’ biz şuan seni kurtarmanın planlarını yapıyoruz ‘’dedik. Serkan’ın halen neler olup piyasadaki durumları sorması daha da etkiledi. Gittim sivil savunma ekipleri ve askerler vardı ve onlar ses dinlemeler yapıyorlar ve ses duyduklarında tüm çalışmaları durduruyorlardı. Onların ekipmanları güzel ama tecrübeleri yok. Gittim birde yağmalama derken ekmek tırı geliyor herkes biran önce alıp karnı doyuruyorlar su geliyor herkes koşuyordu. Bizde çadırımız kurduk ve bizim çadırımızı da Kızılay çadırı sanıp geliyorlardı. Yağmur yağıyordu ama yağmurluklarımız sayesinde pek etkilenmiyorduk.

 MADENCİ ORHAN ‘’GÖREVİMİZİ YAPTIK’’

TTK kurtarma ekibinden Maden Teknikeri Orhan Gebeş ise yaşadıklarını şöyle anlatıyor’’Van’a gittik felaket bilgisi olduğunu biliyorduk bizler oraya geç gittik ama üzerimize düşüne fazlasıyla yaptık.Hürriyet Gazetesi yazarı da bizim hakkımızda hayat dönüş tünellerinin kahramanları diye bahsetmiş. Çok hoşumuza gitti. Orda bizlere beyaz benekliler diyorlardı. Arkadaşlarımızın hepside TTK temsilen giden herkesler oradakilere umut olduk. Beklentilere de cevap verdik orda iz bıraktık. Bütün arkadaşlarımın emeklerine yüreklerine teşekkür ederim Van Erçiş’e de gittim. İzde hemen konaçlandık. arkadaşlarımızdan iki tanesi kriz masasına gidip ve bize verilecek görev yerini bekledik ve görev yerimiz belli oldu ve hemen çalışmaya başladık ve hatta geri dönmemek isteyen arkadaşlarımız bile oldu iki grup gittik değişmeli çalıştık ve bizlerde üzerimize düşeni yaptık ‘’diye anlattı.

MÜHENDİLERDE GÖREV ALDI

iş Güvenliği baş Mühendisi Nevzat Ünlü kurtarma çalışmalarına katılan isimler arasındaydı.Ünlü Erçiş’te yaşananları Bartın basınına anlattı’’Kozlu müessesinden biz Erciş’e gittik Erciş’te 80  enkaz haline gelmiş bina var onun dışında çok sayıda orta ve ağır hasarlı binalar var insanlarda dışarılarda ve ateş başında bekliyorlar orda da üzüntü ve matem havası vardı enkaz üzerlerinde arama kurtarma ekipler gönüllü gece gündüz çalışıyorlardı Erçiş’te beni en çok etkileyen  durum biz daha önceden 19 Ağustos depremine gittik 12 kasım depremine gittik bunlardan çok farklı değil ama çok sayıda arama kurtarma amacıyla gitmiş kurum var gece gündüz çalışıyorlar kendi başlarına kendi ilişkiler içinde yürütmeye çalışıyorlar’’diye anlattı

ÇARESİZLİK EN KÖTÜSÜ  ;Bayram Çiftçi  ise yaşananların çaresizlik olduğunu anlatarak’’Gelik  işletmesinde üretimde çalışıyorum ben vana gittiğimde çocuğum olduğunu öğrendim bir an sevindim bir an üzüldüm ortam orda çok kötüydü insanların çaresizce bekleyişlerinde Van  Erciş’teki insanların bize çok ilgi gösterdi bizleri görünce çok mutlu oldular’’dedi.

KÜRT KARDEŞLERİMİZE YARDIM İÇİN KOŞTUK

Cihan gümüş Kaya TTK’da maden teknikeri  Van’da kazananın kardeşlik olduğunu belirterek’’yüzlerce km oradaki Kürt kardeşlerimize yardım için koşa koşa gittik git timiz akşam orada bir aileyi iki kişiyi sağ kurtardık enkaz altından oradaki insanların çaresizliğini perişanlığını gördük onları canlı kurtardık onarlı sevinçlerine ortak olduk cenazelerini çıkardık üzüntülerini ortak olduk bizim işimiz bu Zonguldak kın Türkiye de olsun Dünyada olsun ismi var tecrübemize dayanarak canımızı dişimize katarak gece gündüz çalıştık. Dediğim gibi meyvemizi de aldık canlı kurtararak 3 tane canlı vatandaşımız sağ olarak kurtardık dönüşümlü çalıştık her yıkık binada kurtarma ekipleri çalışıyordu arada jandarmamızın Mehmetçik arkadaşlarımızın malzemelerini kullandık bize 6 katlı bir yıkılmış bina verdiler’’dedi.

Hanefi Oruç ise Zonguldaklı  maden mühendisi Van’daki arama-kurtarma çalışmalarını şöyle anlattı’’ TTK da Erciş’in durumu içler acısı şehir yerle bir olmuş biz şehri görür görmez çalışmalara başladık iki ekip kurduk tespit edilen binalarda hemen çalışmaya başladık çokta başarılı olduk diye düşünüyoruz 3 tane canlı vatandaşa yardımcı olduk kozlu müessesi olarak kurtardık ve toplam yedi vatandaşımızı kurtardık ve TTK dan 91 kişi gittik Van Erciş’e’’dedi.

Fatih Karga  ise Zonguldak kozlu işletmesinde çalıyor.Karga’’ amirlerimizin bize verdiği görevleri yapıp çok iş yapıtımızı düşünüyorum  Van Erciş halkının bize ne kadar güvendiğini kuruma ne kadar güvendiğini gördük daha öncelerde de kurtarma olaylarına gitmiştim’’dedi.

GURURLUYUZ

Çetin Karabacak Karadon İşletmesinde çalışıyorum depremin olduğu gün talise ekibi olarak nöbetteydik depremi duyar duymaz çok üzüldük oradaki insanlarımızı yardım etmek için gönüllü olarakta gitmeyi düşünüyorduk ve bize istekte oldu ve o akşam yola çıktım oraya vardığımızda çok acı anlar yaşamıştık her yer yıkılmış insanlar dışarıdaydı ve çadırlar yeni dağıtılıyordu insanlar panik halindeydi bizde hemen bütün TTK işçileri olarak olay yerine gittik ve alet ve takımlarımızla dinleme yaptık canlı olan insanları hemen kurtarmaya başladık kurtardıkta maalesef bazı binalar yerle bir olduğu için yaşayan sayısı çok azdı 4-5 gün orada kaldık tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diliyorum ve elimizden geleni yaptık ve herkese geçmiş olsun diliyorum.

İsmail Aksoy TTK vinç ustası öncelikle Van da Erciş’teki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum deprem olayı meydana geldikten itibaren kurumuzdan yardım talebi bulunmuştu ekip olarak hazırlıklarımızı yaparak Van Erciş’e gittik ve  çalışma yerimiz belli olunca hemen çalışmaya başladık öncelikle insanların çok oldukları yerlerde başladık kahveler internet kefeler vb yerlerde çalışmalar başladık biz çalışmalarımıza başladıktan itibaren öncelikle zara vermeden kurtarmaya çalıştık ve canlı bir şekilde çıkarmaya başladık ve tüm herkese başsağlığı ve geçmiş olsun diliyorum .

 

1717

Yorum Ekle

Yazdır
   

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

n

03/08/2015 - 20:16 Tehlike ortadan kaldırılıyor

n

10/12/2014 - 21:29 Karabük Belediyesi Yeni Parklar ile Yeşil Alanları Çoğaltıyor

n

10/12/2014 - 21:15 YALI SEVGİ PARKI’NA BİR SPOR PLATFORMU DAHA YERLEŞTİRİLDİ

n

10/09/2014 - 15:00 BELEDİYE EKİPLERİ ALT YAPI TEDBİRLERİ ALIYOR

n

22/05/2014 - 10:24 Soma Şehitleri İçin Fidan Diktiler

n

12/03/2014 - 08:07 Lee SANGKYU Vali Ali ÇINAR’ı ziyaret etti

n

05/03/2014 - 09:14 1,5 kilometre yol düzenlendi

n

29/01/2014 - 15:39 Kaynarca’ya dev su hattı

n

15/06/2013 - 08:54 DEVREK’TE GEZİ EYLEMCİLERİNE DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

n

17/01/2013 - 18:43 BARTIN’DA RÜZGÂR ENERJİSİ İÇİN ÖLÇÜMLERE BAŞLANIYOR

n

30/06/2012 - 16:00 BARTIN ÜNİVERSİTESİNDE DENDROPARK ÇALIŞMALARI

n

30/06/2012 - 15:57 İPEK HALI KURSLARI MEYVELERİNİ VERMEYE DEVAM EDİYOR

n

30/06/2012 - 15:54 BİTMEZ ÇİLE YOLU

n

16/06/2012 - 14:46

B.Ü 4. MEZUNLARINI UĞURLADI

n

17/03/2012 - 14:28

Bartın Belediyesi altyapı çalışmalarına hız verdi

n

17/03/2012 - 14:26

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Oto Galerisi Esnafı İle Bir Araya Geldi

n

15/12/2011 - 12:28

BARTIN'DA MEZARLIKLAR DOLDU

n

03/11/2011 - 14:50

MADENCİ VAN’DA BARTINLILARI DA KURTARDI

n

19/08/2011 - 19:12

Ördekler bile kirliliği protesto etti

n

11/08/2011 - 13:58

“BARTIN’A İKİ TERMİK SANTRAL YAPILMALI”

n

11/08/2011 - 13:51

Çakraz’da değişik çöp uygulaması

n

11/08/2011 - 13:42

AMASRA’DA BALIKÇI TEKNELERİ ÇEKEKTE

n

11/08/2011 - 13:39

AMASRA’YA UZAKDOĞULU  TURİST İLGİSİ

n

11/08/2011 - 13:33

BAKKA YÖNETİM KURULU VALİ KÜÇÜK BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

n

11/08/2011 - 13:16

HASAN BAYRI ŞİİR YARIŞMASI'NIN 14.SÜ DÜZENLENİYOR

n

07/07/2011 - 12:52

Vali bitsin diyor, bu bitmiyor!..

n

07/07/2011 - 11:57

İlk İzci Kafilesi Uğurlandı

n

07/07/2011 - 11:49

Bartın Belediyesi denetimlere başladı

n

24/06/2011 - 17:56 BARTIN TERMİNALİNDE GÖLET

n

24/06/2011 - 17:40

Asansör Kule Çalışmalarının %80’i Tamamlandı

n

06/06/2011 - 10:49

NATİONAL GEOGRAPHİC SERGİSİNDE MÜKELLEFİYET FOTOSU

n

15/05/2011 - 19:22

7 GÜN 7 GECE FESTİVAL

n

15/05/2011 - 19:15

Bartın’dan kısa kısa…

n

15/05/2011 - 19:08

2. TELKIRMA TASARIM YARIŞMASI SONUÇLANDI

n

14/05/2011 - 14:50

Mekeç, “Türkiye borca esir ediliyor

n

14/05/2011 - 13:06

Miniklerden Belediye ziyareti

n

13/05/2011 - 11:54

Karabük’te Büyük Proje

n

13/05/2011 - 11:40

Karabük’te fırınlar denetleniyor

n

06/05/2011 - 18:03

Karabük’te Çevre ve Görüntü Kirliliğine Yönelik Denetim

n

26/02/2011 - 13:18

Özdemir: “Her Zaman Yanınızdayız”

n

03/02/2011 - 10:12

Bartın turizmi canlandırılıyor

n

08/01/2011 - 18:19

Bartın Gerçek Gazeteciler Derneği kuruldu

n

08/01/2011 - 18:15

Cemal Akın “Yoğun bir dönem geçirdik”

n

16/12/2010 - 15:25

Pazaryeri Projesi’nin startı verildi

n

16/12/2010 - 15:18

Kum Zambakları Projesi

n

16/12/2010 - 14:38

Başkan Gülşen’nin evine satır, bıçaklı saldırı

n

08/12/2010 - 15:33

Müze’ye 100 yıllık bağış

n

08/11/2010 - 15:28

Peynirci Pazarı yenileniyor

n

07/10/2010 - 11:38

Bartın Belediyesi 14. Kitap Fuarı başlıyor

n

07/10/2010 - 11:25

Başkan Vergili’den, Başkan Akın’a ziyaret

n

17/09/2010 - 13:12 Karabük Belediyesi'nde bayramlaşma

n

19/08/2010 - 14:15

Karabük Belediyesi dilencilere göz açtırmıyor

n

12/08/2010 - 12:23

Başkan Cemal Akın, Dünya Gençleri ile buluştu

n

12/08/2010 - 11:44

Bartın Belediyesi yeni araçlar aldı

n

02/08/2010 - 11:41 Turnuvada nefesler tutuldu

n

31/07/2010 - 10:13

Vali Küçük; “Karabük Üniversitesi, şehirle birlikte daha da büyüyecektir”

n

31/07/2010 - 10:11

Başkan Vergili, yaşanan su sıkıntılarını açıkladı

n

31/07/2010 - 10:09

Başkan Akın’dan yerinde inceleme

n

31/07/2010 - 10:07

Safranbolu’ya ilk doğal gaz verildi

n

31/07/2010 - 10:06

Bolu Belediyesi altyapı çalışmalarına hız verdi

n

23/07/2010 - 14:18

Prof. Dr. Veysel Eroğlu’dan Bartın ziyareti

n

23/07/2010 - 14:16

Atatürk’ün Bolu’ya gelişinin 76’ncı Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri

n

23/07/2010 - 14:11

Esentepe Salı Pazarı’nın üstü kapatılıyor

n

30/06/2010 - 12:56 Çevre Direnişçileri Ankara'da buluştu

n

30/06/2010 - 11:46 41 Kere Maşallah…

n

30/06/2010 - 11:10 Çaycuma Belediyesi’nden Mantar Operasyonu

n

24/06/2010 - 13:33 “Hüznün Coşkusu” adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü

n

16/06/2010 - 16:31 Bartın Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavı düzenliyor

n

16/06/2010 - 16:27 Çevre Tır’ı Karabük’te büyük ilgi gördü

n

16/06/2010 - 16:18 Büyük İkramiye, Düzce Valisinin elinden sahibini buldu

n

16/06/2010 - 16:16 Atatürk Heykeli temizlendi

n

16/06/2010 - 16:12 Vali Özçimen, sel bölgesini ziyaret etti

n

11/06/2010 - 16:12

Karabük Işıl Işıl

n

11/06/2010 - 16:11

ADD Ulus Şubesi’nde gençler bir araya geldi

n

11/06/2010 - 15:58

Temizlik Kampanyası’na halktan büyük destek geldi

n

11/06/2010 - 15:48

Bartın Platformu büyüyor

n

03/06/2010 - 12:23

Bartın Festivali görkemli geçti

n

03/06/2010 - 12:15 Yetişkinler Grubu Ücretsiz İngilizce Kursu Sertifikaları Verildi

n

26/05/2010 - 10:37 Vali Çakır, ilk veda ziyaretini Başkan Vergili’ye yaptı

n

26/05/2010 - 10:34 Valiler Kararnamesi açıklandı

n

26/05/2010 - 10:29 Karabük fırın denetimlerini tamamladı

n

26/05/2010 - 10:26 Çaycuma Belediyesi beton parke çalışmalarına devam ediyor

n

26/05/2010 - 10:24

Atatürk Anıtı’ndaki çöp kovaları yenilendi

n

26/05/2010 - 10:22 Bartın’da düzenlenen “Tel Kırma Tasarım Yarışması” sonuçlandı

n

20/05/2010 - 12:30 HEMA’dan İŞKUR ziyareti

n

20/05/2010 - 12:17

Umurtak; “Doğalgazda ihtiyacımızı karşılamak amacıyla aramalara devam  ediyoruz”

n

20/05/2010 - 12:16 Hastane kanalizasyonu yeni hatta bağlandı

n

20/05/2010 - 10:44 HEMA Yarı Finalde

n

12/05/2010 - 11:19 Bartın Platformu yapıldı

n

12/05/2010 - 11:17 Devrek Belediye Başkanı Ulupınar ile İl Genel Meclis Üyeleri istişare toplantısı yaptı

n

12/05/2010 - 11:13 Başkan Vergili’nin Makamı çocuk bahçesine döndü

n

12/05/2010 - 11:11 Sinop’un çehresi değişiyor

n

12/05/2010 - 11:05 Gülşen, “Halkımız temiz ve sağlıklı su içiyor”

n

12/05/2010 - 10:54

Karabük’te Engelliler Haftası Etkinlikleri

n

06/05/2010 - 11:08

İnkumu yaza hazırlanıyor

n

06/05/2010 - 11:06

Çevreci Tır, Sinop’ta

n

06/05/2010 - 11:04

BAKAB Talihlileri Bartın’da

n

06/05/2010 - 11:02

Çaycuma’da hıdrellez dört gün kutlanacak

n

06/05/2010 - 10:59

Bartın Kültür Sarayı İnşaatı tüm hızıyla devam ediyor

n

06/05/2010 - 10:51

Sosyal Yaşam Merkezi’nin ilki törenle açıldı

 
eXTReMe Tracker

©2007 Bütün Hakları Saklıdır...
Tasarim : Canliyayin.Org